» יחסי כוח בארגונים

היכן שיש אנשים, יש גם יחסי כוחות. לא בהכרח יחסי הכוחות האלה הם דבר שלילי. את יחסי הכוחות ניתן לתעל לטובת הארגון ואף להשתמש בהם כמשאב.

בהרצאה זו נלמד איך לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. נבדוק מקרי בוחן יחד עם הפתרונות שלהם וכל אחד ילמד איך ליישמם בתוך הארגון שלו.

נושאי ההרצאה:

  • כוח כמשאב-על - על ידי כוח ניתן לגייס ולהפעיל משאבים אחרים בארגון ולפקח על הקצאתם. עובדה זו הופכת את משאב יחסי הכוחות לכל כך חיוני ובעל חשיבות מכרעת לקיומו של הארגון.
  • מקורות כוח – בארגון המנהל הוא בעל הכוח ובאפשרותו, לטוב ולרע, על כפופיו. אך עמדת המנהל היאאינה עמדת הכוח היחידה בארגון. ככל שבידי הפרט מצויים מקורות שונים לכח, כך טווח ההשפעה הפוטנציאלית שלו על פרטים, מצבים וארועים שונים בארגון יהיה גדול יותר.
  • השלכות של היעדר כוח – כאשר עובדים ייקלעו למצבים ארגוניים המתאפיינים בהיעדר כח, הם ישאפו לשנות את מצבם ולהגביר את תחושת הכח שלהם, בין אם הם בתפקיד 'מנהל' או 'כפיף'. לשם כך הם עלולים לנקוט גם בדרכים בלתי רציונליות או בלתי אפקטיביות. נלמד כיצד למנוע מצבים כאלה.
  • מקורות הכוח בארגון ע"פ ורייבן  - כוח כפייה, כוח לגיטימי, כוח תגמול, כוח מומחי וכוח מופתי.
  • פוליטיקה בארגון ע"פ פפר – המודל הרציונאלי מול המודל הפוליטי. איך ניתן לתעל ניגודים, אמביציות ואינטרסטים לטובת הארגון
  • משחקי כוח בארגונים – איך למשג התנהגות כוחנית על פי המודלים למשחק ולהבין את כללי המשחק לטובת הארגון

 

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>